Zapraszamy w niedzielę – 27 sierpnia na Festiwal Kultury Ludowej do Proszkowa
Wystąpią zarówno zespoły z gminy Środa Śląska, jak i zaproszone kapele.

O zespołach:

IZERSKIE BOGDANKI – Grupa założona w 1986 r. W 2015 r. powstało Stowarzyszenie Kulturalne Izerskie Bogdanki pod kierownictwem Krystyny Zimkowskiej-Trzcińskiej. Zespół brał udział w wielu przeglądach, konkursach i edycjach Radia Wrocław. Za krzewienie kultury ludowej oznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zespół liczy 15 osób.

ROGOŻANIE – Kapela liczy 12 osób, wykonuje muzykę “na góralską nutę”

KUNICE – powstała w 2008 r., śpiewa pieśni patriotyczne, biesiadne, ludowe, kapela występuje na festiwalach i przeglądach. Zdobywa nagrody i wyróżnienia. Każdego roku jest organizatorem
“Folk biesiady”.

CICHA WODA – działa od 2007 w gminie Udanin. Repertuar zespołu jest różnorodny, od pieśni ludowych i przyśpiewek poprzez obrzędy i skecze aż do piosenek okolicznościowych i kościelnych.
Liczy 14 osób. Nazwa zespołu pochodzi od rzeki Cicha Woda, która płynie przez Udanin. Zespół corocznie organizuje “Przegląd Kolęd i Pastorałek” oraz “Pieje Kur Pieje”. Kierownikiem jest Grażyna Teleszko.

JANKA BODUSZKA Z SIEMIANIC – powstała w 1982 r. W 2022 r. obchodziła 40-lecie swojej działalności. Kierownikiem i założycielem jest Jan Boduszek. Jest to kapela rodzinna. Zasłynęła z występów w ramach “Spotkań Muzykujących Rodzin” i Turnieju Gmin Kolorowe wsie w latach 80-tych i 90-tych. Brała udział w Radiu Wrocław Ludowa Lista Przebojów, Festiwal Tradycji w Operze Wrocławskiej. Liczy 9 osób.

SZYMANOWIANIE – powstał w 1978 roku z inicjatywy kobiet z koła gospodyń wiejskich. Pierwsze utwory powstawały przy wiciu wieńców, a repertuar, tak jak i większość członków zespołu, pochodził z radomszczyzny. Początkowo zespół występował okazjonalnie, jednak dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury, sukcesywnie się rozwijał, co zaowocowało licznymi występami.
Zostali czterokrotnie laureatami na Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Kresowej „Wielkie Bałakanie” w Żarach, z powodzeniem występując na wielu lokalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach m.in. Przeglądzie Zespołów Ludowych w Wojsławicach, Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. ks. dra Jana Dzierżonia. Zespół współpracował z wieloma dolnośląskimi instytucjami oraz festiwalami m.in. Wratislavia Cantans oraz Operą Wrocławską. Liczy 20 osób.

POLANIE – Kapela liczy 10 osób, piszą o sobie: “Kapela POLANIE wita was kochani i chce ten czas wolny spędzić razem z Wami. Środa Śląska pieczę nad nimi sprawuje, bo kapela miasto rzetelnie promuje. Od ponad czternastu lat już razem tworzą pełną sił i werwy kapelę folklorystyczną. Choć skład ich się zmienia – oni wciąż działają- muzykują, piszą teksty i śpiewają. Nie patrząc na to, co się wokół dzieje przekazują wszystkim radość i nadzieje. Kapela Polanie od zawsze tak ma, że na każdym kroku wciąż w duszy jej gra.”

• KULINIANIE – W 1980 r. z inicjatywy mieszkańców wsi Kulin – sołtysa Juliana Honca, Olgi Dziadyk, Genowefy Galicy i Władysławy Torończak, powstał zespół folklorystyczny, który przyjął nazwę Kapela Ludowa „KULINIANIE”. Kierownikiem Zespołu od początku jest sołtys wsi Kulin – Pan Julian Honc, a instruktorem muzycznym jest aktualnie Pan Andrzej Kosiba. Repertuar Kapeli to piosenki ludowe różnych stron Polski, ale głównie regionu: małopolskiego, rzeszowskiego, kieleckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz piosenki kresowe z byłych województw: lwowskiego i stanisławowskiego – skąd pochodzi większość mieszkańców Kulina.
Kapela „Kulinianie” wyróżniona została medalem „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” oraz odznaczona przez Ministra Kultury Honorowym Medalem w kategorii Zasłużeni dla Kultury Regionalnej. Liczy 15 osób.

• DOLNOŚLĄZACY – z Ciechowa powstał w 1976 r. przy ówczesnym zakładzie Porcelany Elektrotechnicznej w Ciechowie.
W repertuarze zespołu znajdziemy utwory ludowe z różnych regionów Polski, pieśni patriotyczne, obrzędowe, okolicznościowe itp. Wśród osiągnięć zespołu można wyróżnić m.in.:
Nagroda Ministra Kultury za zasługi w rozpowszechnianiu Kultury Ludowej w 1997 r., Nagrania radiowe dla Polskiego Radia Wrocław w 2000 r. oraz nagranie płyty w studio nagrań Polskiego Radia Wrocław w 2002 r., Medal „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” przyznany przez Radę Miasta i Gminy Środa Śląska w 2007 r., Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował pięciu członków zespołu w 2017 r. Liczy 11 osób.

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *