W poniższym tekście znajdą Państwo podsumowanie wydarzeń z ostatnich kilku tygodni.

W tym roku po raz kolejny z myślą o Seniorach nich przygotowano bogatą ofertę atrakcji i wydarzeń.

5 października na stadionie miejskim w Środzie Śląskiej odbył się marsz aktywnego seniora. Program imprezy składał się z rozgrzewki, marszu oraz gier aktywizujących. Organizatorami wydarzenia byli: Dzienny Dom Seniora Senior +, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gmina Środa Śląska.

Dni Seniora skierowane w szczególności dla mieszkańców mniejszych miejscowości w Gminie Środa Śląska odbyły się również w poszczególnych świetlicach wiejskich. Na poczęstunek oraz zabawę taneczną i różnego rodzaju warsztaty mogli liczyć mieszkańcy Szczepanowa (02.10), Cesarzowic (01.10), Ciechowa (16.10), Bukówka (05.10), Michałowa (08.10), Chwalimierza (15.10), Jastrzębiec (05.10), Rzeczycy (08.10) oraz Zakrzowa (01.10). Dodatkowo w Lipnicy (7.10) oraz Wojczycach (7.10) zorganizowano profilaktyczne badanie wzroku. Natomiast Seniorzy z Proszkowa (9.10) wybrali się na wycieczkę do Zagórza Śląskiego. W niektórych miejscowościach zorganizowano także koncerty zespołów ludowych oraz Chóru Seniora ze Środy Śląskiej. Do końca bieżącego miesiąca Dzień Seniora odbędzie się jeszcze w Rakoszycach (23.10), Krynicznie (23.10), Wrocisławicach (22.10) oraz Przedmościu (30.10). Imprezy są organizowane przy współpracy opiekunów świetlic wiejskich z lokalną społecznością, KGW, Stowarzyszeniami, Radami Sołeckimi i Sołtysami z Gminy Środa Śląska.

Dzięki wspomnianym działaniom osoby starsze mogą spędzić czas poza domem, a także rozwijać się poznając różne tematy dotyczące życia codziennego.

Przenieśmy się na chwilę wspomnieniami do Domu Kultury w Środzie Śląskiej, gdzie święto seniorów zaczęliśmy celebrować już we wrześniu. 27 września w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się wyjątkowy koncert w ramach XI Festiwalu im. Lidii Nowikowej „Jesienny romans – barwy miłości różnych narodów im. Lidii Nowikowej”.  Bohaterka, której jest poświęcony, z uwagi na tragiczną miłość do polskiego oficera do dzisiaj wzbudza wiele emocji, zwłaszcza u starszego pokolenia. Podczas koncertu wybrzmiały najpiękniejsze piosenki i romanse, zaśpiewane nie tylko po polsku, ale i też w wielu innych językach m.in. francuskim, włoskim czy czeskim.

9 października w mieliśmy okazję gościć na naszej scenie popularnego polskiego satyryka – Marcina Dańca w programie „One Man Show”, który rozbawił publiczność do łez. Zaledwie tydzień później wystąpił wybitny pianista – Michał Goławski. Niezwykle utalentowany muzyk zagrał najsłynniejsze kompozycje należące do szczytowych osiągnięć twórczych Fryderyka Chopina. Koncert odbył się z uwagi na 173. rocznice śmierci Fryderyka Chopina, która przypada 17 października. Podsumowując koncert   pozwolimy sobie przytoczyć wspomniany wcześniej fragment wypowiedzi jednego z uczestników koncertu:

„Jeśli usłyszysz dwa razy ten sam utwór Chopina, usłyszysz dwa różne utwory […] wspaniały pianista, pozwolił słuchaczom przenieść się duchem w świat kompozytora”.

Rekordy frekwencyjne w Kinie Kadr.

W dniach 28-30 września z okazji Dnia Chłopaka miały miejsce seanse filmu animowanego „Jak zostałem samurajem” organizowane dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 3 w Środzie Śląskiej. W pokazach brało udział ponad 500 osób.

10-11 października w Kinie Kadr wyświetlono film „Orlęta Grodno ‘39”. Dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dziecka w ramach lekcji historii zobaczyło ponad 400 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej.

17 października odbyła się premiera “Ani” w Kino Kadr Środa Śląska. Produkcja okazała się hitem również wśród średzkich widzów, gdyż na DKF odnotowano rekordową frekwencję – ponad 120 osób. Aura poniedziałkowego spotkania DKF była absolutnie wyjątkowa – pełna ciepła, emocji, refleksji i wzruszeń.

Film „Ania” będzie można zobaczyć jeszcze w najbliższe dwa weekendy oraz podczas spotkania Średzkiego Filmowego Klubu Seniora. Repertuar dostępny na www.dksrodaslaska.pl.

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *