10 września tradycyjnie obchody rozpoczęły się korowodem przygotowanym przez Panią Natalię Aleksy z udziałem władz gminnych, powiatowych oraz zaproszonych gości i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, które do tego wydarzenia przygotowała Pani Izabella Klucza, młodzież tradycyjnie przebraną w stroje historyczne. Tuż po inauguracji imprezy i wzniesionym toaście przez Burmistrza Gminy Środa Śląska, wystąpiła Średzka Orkiestra Dęta, której gościnnie towarzyszyła Daria Iwan.
Niezwykle utalentowana aktorka i piosenkarka, którą większość rozpoznała, dzięki udziale w polskich serialach i produkcjach filmowych.
Nie zabrakło konkursu na deptanie winogron, w którym zwyciężyła Pani Ewa Sienkiewicz z Wrocławia, a także wyborów Miss Winnego Grona, których zwyciężczynią okazała się Pani Monika Gorczyńska.
Następnie na scenie wystąpiły Ladies – Środa Śląska. Tancerki intensywnie przygotowywały się do pokazu podczas Święta Wina, zaprezentowały dwie zupełnie nowe choreografie czego efektem był bardzo udany, w ocenie publiczności, występ naszych cudownych tancerek.
Cześć muzyczną rozpoczął David Stepien (Folk Message Folk) prezentując utwory własnej kompozycji z nurtu nazwanego przez Davida “Message Folk”. Koncert poprzedził krótki wywiad z muzykiem, w którym dowiedzieliśmy się, że średzianin przez ostatnie 30 lat zwiedził niemal całą Europę i grał w najlepszych klubach „front page” z muzykami z wielu krajów.
Kolejną gwiazdą Święta Wina był Rico Sanchez & the Gypsies. Gorące latynoskie przeboje Kings takie jak “Volare” czy “Bamboleo” wprawiły wszystkich w dobry nastrój i zachęciły do dalszej zabawy.
Następnie na scenie pojawił się John McInerney, wokalista legendarnego Bad Boys Blue. „You’re a woman” czy „Come Back and Stay” – te hity zna niemal każdy. Publiczność śpiewała razem z zespołem, a sam wokalista w trakcie koncertu wielokrotnie zwracał się widowni po polsku. Show skradła Scarlett, 15 letnia córka Johna, która zaśpiewała na bis.
Sobotnią imprezę zakończył koncert średzkiego zespołu Bank, który po 50-ciu latach postanowił zakończyć karierę. Był to ostatni, pożegnalny koncert rockowego zespołu. Z uwagi na to, że założyciele pochodzą ze Środy Śląskiej, zespół został uhonorowany przez Burmistrza naszego miasta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej na scenie i otrzymał tytuł oraz odznaczenie „Zasłużony dla Ziemi Średzkiej”.
11 września, w niedzielę wystąpił folkband Obierek, a nieco później nowoczesny smooth jazzowy wrocławski zespół SLOWmusic.
Zarówno w sobotę, jak i niedzielę nie zabrakło też akcentów związanych z historią miasta i tradycjami winiarskimi.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy „Konkurs Win Domowych Środa Śląska”, którego zwycięzcą został Pan Paweł Buczko. Komisja konkursowa była zgodna – wino ryżowe (wermut) okazało się mieć wspaniały aromat, smak i klarowność.
Podczas drugiego dnia Święta Wina odbyły się również warsztaty winiarskie, które poprowadził niezwykły człowiek – Pan Ryszard Gut z Winnicy Świdnickiej, znajdującej się w Makowicach, tuż przy Świdnicy. Założyciel winnicy postanowił się z nami podzielić niesamowitą wiedzą i doświadczeniem, które zyskał na przestrzeni lat zajmując się uprawą winorośli, wytwarzaniem wina i prowadzeniem winnicy. Pierwsza część warsztatów traktowała o winiarstwie na śląsku – począwszy od rysu historycznego, zaniku upraw winorośli, odradzającym się winiarstwie i perspektywach dla polskiego wina. Następnie prowadzący mówił o doborze odmian winorośli, przygotowaniu podłoża i innych aspektach pielęgnacji i prowadzenia winorośli. W trzeciej części warsztatów dowiedzieliśmy się jak wybierać wino, jak je podawać i dobierać do potraw i łączyć z innymi napojami.
Wszystko to można było posłuchać, ale i posmakować, bo na koniec słuchaczy czekała degustacja trunków z Winnicy Świdnickiej. Nam było niezmiernie miło gościć Pana Ryszarda i mamy nadzieję na współpracę przy kolejnych edycjach. Zachęcamy do zwiedzenia Winnicy Świdnickiej, która jest otwarta na przybycie zorganizowanych grup oraz indywidualnych gości (po uprzednim kontakcie). Więcej informacji znajdziecie Państwo na www.winnicaswidnicka.eu
Program Święta Wina co roku jest wypełniony po brzegi różnego rodzaju imprezami towarzyszącymi, tj. warsztaty „Winne stemplowanie” na dziedzińcu muzeum, recital Anny Staranowicz – „Piosenki prześliczne”, zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej a także wernisaż wystawy „Zamki i Pałace Ziemi Średzkiej” ze zbiorów Muzeum etnograficznego we Wrocławiu oraz Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej autorstwa Grzegorza Borowskiego. Na wieży widokowej przy kościele pw. św. Andrzeja Apostoła odbył się wernisaż fotografii Oliwiera Cedzidło „Rzeczy”.
Nieodłącznym elementem programu Święta Wina w Mieście Skarbów jest koncert w kościele organizowany w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans przez Narodowe Forum Muzyki. 57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Niebezpieczne Związki odbył się 9 września w Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Dziękujemy, że byliście razem z nami. Kolejne Święto Wina już za rok!

Zapraszamy do obejrzenia ZDJĘĆ

Organizatorzy:
Dom Kultury w Środzie Śląskiej
Święto Wina w Mieście Skarbów
Miasto i Gmina Środa Śląska
Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *