KAPELA LUDOWA „KULINIANIE”

W 1980 r. z inicjatywy mieszkańców wsi Kulin – sołtysa Juliana Honca, Olgi Dziadyk, Genowefy Galicy i Władysławy Torończak, powstał zespół folklorystyczny, który przyjął nazwę Kapela Ludowa „KULINIANIE”.

Zespół powstał z potrzeby uatrakcyjniania obchodów świąt i uroczystości ludowych, oraz wspólnego śpiewania. Szybko zyskał sobie zwolenników oraz chętnych do wspólnego muzykowania, by w 1983r. poszczycić się 20-osobową grupą taneczno – wokalną  i 6-osobowym zespołem akompaniującym. Patronat  nad powstałym zespołem objął Dom Kultury w Środzie Śląskiej.

Repertuar Kapeli to piosenki ludowe różnych stron Polski, ale głównie regionu: małopolskiego, rzeszowskiego, kieleckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz piosenki kresowe z byłych województw: lwowskiego i stanisławowskiego – skąd pochodzi większość mieszkańców Kulina.

Okazjonalnie zespół wykonuje też piosenki z repertuaru kapeli polonijnej „Małego Władzia” i z folkloru romskiego. W swoim dorobku Kapela posiada przedstawienia o podłożu teatralnym takie jak: „HERODY”, „KOPANIE ZIEMNIAKÓW”, „NOC ŚWIĘTOJAŃSKA” czy „DOŻYNKI”.

Kapela od lat uczestniczy w corocznych spotkaniach zespołów ludowych w Sobótce i Mietkowie oraz występuje podczas dożynek, Dni Środy Śląskiej i imprezach organizowanych przez Dom Kultury w Środzie Śląskiej.

Stanowiąc oprawę muzyczną uroczystości kościelnych, „Kulinianie” zyskali sobie sympatię wiernych wielu parafii na Dolnym Śląsku. Promując gminę Środa Śląska, Kapela wystąpiła w Poznaniu podczas Targów „POLAGRA-2004” i „FARMA-2007” oraz w partnerskich Gminiach Saterland w Dolnej Saksonii w Niemczech i Stepanov w Czechach.

Zespół posiada w dorobku takie osiągnięcia jak nagranie 3-ech płyt CD w Dużym Studio P.R. we Wrocławiu. Zespół może się również poszczycić zdobyciem dwóch pierwszych miejsc w Lubinie oraz pierwsze miejsce w Wyszęcicach, podczas Przeglądu Kapel. Do osiągnięć zespołu z pewnością można też zaliczyć zdobycie nagrody Grand Prix w Lądku Zdrój i 1 miejsce na Międzynarodowych Targach Chleba w kategorii Zespoły Śpiewacze. Trzykrotnie Kapela wystąpiła w Festiwalu Tradycji Ludowej Dolnego Śląska, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławskiej Operze. W dorobku zespołu znajduje się również wiele innych nagród i osiągnieć.

W uznaniu zasług za całokształt pracy artystycznej na rzecz upowszechniania i popularyzacji polskiego folkloru, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił Kapelę Ludową „Kulinianie” odznaką „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.

Decyzją Rady Miejskiej Środy Śląskiej za godne reprezentowanie regionu średzkiego poza jego granicami powiatu średzkiego, Kapela „Kulinianie” wyróżniona została medalem „ZASŁUŻONY DLA GMINY ŚRODA ŚLĄSKA”.

Kapela został również odznaczona przez Ministra Kultury Honorowym Medalem w kategorii Zasłużeni dla Kultury Regionalnej.

Kierownikiem Zespołu od początku jest sołtys wsi Kulin – Pan Julian Honc, a instruktorem muzycznym jest aktualnie Pan Andrzej Kosiba.

Wokal:

 • Olga Dziadyk
 • Genowefa Galica
 • Renata Medyńska – Bochenek
 • Maria Mazur
 • Bogusława Urbacka
 • Helena Piwowarska
 • Władysława Włodarczyk

Kapela:

 • Stanisław Moczkodan – akordeon
 • Franciszek Bielski – akordeon
 • Andrzej Kosiba – saksofon sopranowy
 • Przemysław Wieczerzak – saksofon, klarnet
 • Henryk Nowakowski – kontrabas
 • Henryk Ploch – bęben
 • Julian Honc – tamburyn, wokal

 

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *