10.09.2021 w ramach 56. edycji Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego Wratislavia Cantans w Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej odbył się koncert „Źródła śpiewu” w wykonaniu A capella Leopolis. 

Program koncertu był wyjątkowo zróżnicowany i bogaty. Usłyszeliśmy dwa motety – autorem pierwszego z nich, Viderunt omnes fines terrae, jest Mikołaj Zieleński, jeden z najwybitniejszych kompozytorów staropolskich. Z kolei Benedicam dominum to kompozycja autorstwa Philippa Dulichiusa, niemieckiego twórcy działającego na przełomie renesansu i baroku.

Podczas koncertu zabrzmiała także muzyka cerkiewna. Покаянія отверзи ми двері to jednogłosowy śpiew pochodzący z Irmologionu lwowskiego, czyli śpiewnika prawosławnego. Mykoła Dylecki, autor Вечірня,  to kolejny twórca reprezentujący muzykę cerkiewną. Tworzył w XVII wieku i był autorem Gramatyki muzycznej – pierwszej rosyjskiej książki z zakresu teorii muzyki. Twórca ten propagował w swojej ojczyźnie zachodni śpiew wielogłosowy, a utwory takie nazywano koncertami partesnymi.

Podczas koncertu A capella Leopolis wykonano anonimowe dzieło tego typu pod tytułem Сіде Адам прямо Рая.

Dzięki zespołowi ze Lwowa mieliśmy okazję zapoznać się również z twórczością Giuseppe Sartiego, który był włoskim kompozytorem działającym w XVIII wieku. Koleje jego życia były dość skomplikowane. Karierę rozpoczynał w ojczyźnie, później przeniósł się do Danii, a ostatnich kilkanaście lat życia spędził w Rosji, na dworze cara Pawła I. Twórca ten pisał wtedy liczne dzieła religijne inspirowane prawosławną kulturą muzyczną. Należy do nich m.in. utwór Нині сили небесния, który znalazł się w programie koncertu.

Odmienne były koleje losu ukraińskiego kompozytora Maksima Berezowskiego, autora takich dzieł, jak: Блаженні яже ізбралЧашу спасенія прийму, Радуйтеся праведніїОтче наш. Kształcił się on bowiem we Włoszech i to tam odnosił największe sukcesy artystyczne. Inny kompozytor pochodzący z Ukrainy, Artem Wedel, którego dzieła usłyszeliśmy podczas koncertu, jest postacią niezwykle ciekawą. Rozwijał on świetną karierę, osiągając znaczne sukcesy, jednak w pewnym momencie zmienił swoje życie o 180 stopni. Rozdał majątek, odrzucił przyznane mu zaszczyty i wstąpił do Ławry Peczerskiej, czyli klasztoru położonego w Kijowie. Komponował utwory sakralne, a należy do nich także Господи, Боже мой, który zabrzmi w Środzie Śląskiej.

W programie koncertu znalazły się również psalmy lirnickie Кант про Страшний Суд i Через поле широкеє, których autorem jest Dmytry Kotko, artysta znany zarówno jako kompozytor, jak i znakomity dyrygent chóralny.

Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Fotorelacja z koncertu dostępna tutaj.

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *