Tradycyjne obchody dożynkowe, przepiękne wieńce, wspaniałe koncerty disco-polo i kapel ludowych, konkursy z nagrodami, zabawa taneczna, stoiska z domowymi wyrobami, wiele atrakcji dla dzieci i sprzyjająca imprezie piękna pogoda – tak można podsumować tegoroczne Dożynki Gminne.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Rakoszycach. Następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie udano się z kościoła na boisko sportowe, gdzie odbyło się otwarcie dożynek, misterium chleba oraz obrzęd dożynkowy, który poprowadziła kapela Polanie.

Na scenie mieliśmy okazję zobaczyć zespoły ludowe z okolicy, takie jak Dolnoślązacy, Kostomłocianie, Kulinianie, Kapela Podwórkowa Biesiadni. Gwiazdą gali disco-polo był zespół Mig, twórca takich przebojów jak „Miód malina”, „Nie ma mocnych na Mariolę”, czy „Wymarzona”. Zaśpiewali również Red Queen, Capitan Folk, Avangarde i Atest.

W tym roku wyjątkowo nie było konkursu na najpiękniejszy wieniec i stoisko, natomiast pojawiła się nowość w postaci konkursu na najsmaczniejszą potrawę oraz ciasto na dożynkach gminnych wśród lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Ogłoszenie wyników obu konkursów i losowanie nagród wśród głosujących odbyło się na scenie. Najsmaczniejsze ciasto zdaniem głosujących przygotowało KGW Ciechów, które zdobyło I miejsce, II miejsce przyznano KGW Rzeczyca, a III należało do KGW Jastrzębce. Zwycięzcami w konkursie na najsmaczniejszą potrawę zostało Brodno, kolejno Michałów (II miejsce) i Jastrzębce (III miejsce).

Trzeba przyznać, że niesamowite wrażenie wywarły przepiękne wieńce dożynkowe, przygotowane przez Sołectwa z Gminy Środa Śląska, a także przystrojone i bogate w asortyment stoiska Kół Gospodyń Wiejskich. Wieńce przygotowały Sołectwa: Cesarzowice, Ciechów, Jastrzębce, Juszczyn, Kobylniki, Kryniczno, Kulin, Michałów, Ogrodnica, Proszków, Rzeczyca, Słup, Szczepanów, Środa Śląska, Wojczyce, Wrocisławice, Zakrzów, Rakoszyce, Brodno. Burmistrz Środy Śląskiej wręczył podziękowania oraz nagrody finansowe dla każdego sołectwa, a także wyróżnienia w konkursach dożynkowych za udział w tegorocznym Święcie Plonów.

Specjalnie na okazję Dożynek uruchomiono mobilny punkt szczepień oraz loterię z nagrodami ufundowanymi przez Gminę Środa Śląska. Na terenie boiska działał punkt, w którym można było spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Dziękujemy serdecznie partnerom wydarzenia: Średzkiej Komunikacji Publicznej, KGW Rakoszyce, Parafia św. Marcina w Kulinie, PCK oddz. Środa Śląska. Dziękujemy również naszym sponsorom: Igor Garden, Stowarzyszeniu Razem dla Ziemi Średzkiej, Radnej Powiatu Średzkiego – Judycie Partyce-Basie, Radnemu Rady Miejskiej – Leszkowi Maciejewskiemu za ufundowanie nagród konkursowych. Firmom, które zapewniły atrakcje dla dzieci: Ars Vivendi, Piomar Piotr Siepietowski, Jacek Cieliński dmuchańce i Chemeko-Sytem.

Dziękujemy Sołtysowi Rakoszyc – Waldemarowi Błachowi, Radzie Sołeckiej, Staroście i Starościnie Dożynek, Gminie Środa Śląska, Straży Miejskiej, pracownikom Centrum Medycznego Ermed, OSP Rakoszyce, OSP Brodno, opiekunom świetlic wiejskich oraz pracownikom DK.

Sołectwo Rakoszyce, dziękujemy! Cieszymy się, że mogliśmy współpracować przy organizacji imprezy z tak wyjątkową, zaangażowaną społecznością i serdecznymi gospodarzami Dożynek. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym, którzy spędzili z nami ubiegłą sobotę. Zapraszamy do wspólnego kultywowania tradycji i uczestnictwa w zabawie za rok.

A już teraz przypominamy o zbliżającej się następnej imprezie – XVI Święto Wina w Mieście Skarbów, które odbędzie się w sobotę – 11 września.

Do zobaczenia!

 

 

 

Inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *